Haber

Biden, iklim zirvesinde Paris İklim Anlaşması’ndan çekildiklerinden dolayı özür diledi

WASHINGTON/ŞARM EL ABD Lideri Joe Biden, selefi Donald Trump periyodunda ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan çekilmesinden ötürü özür diledi.

Biden, Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde düzenlenen 27. BM İklim Konferansı’nda yaptığı konuşmada, iklim krizinin insani, ekonomik, etraf ve ulusal güvenlik ile ilgili olduğuna işaret etti, selefi Trump’ın Paris İklim Anlaşması’ndan çekildiğini anımsattı.

Biden, “Ben göreve gelir gelmez hemen anlaşmaya geri döndük. Büyük iklim zirveleri yaptık. Bu anlaşmadan zamanında çekilmiş olmamızdan dolayı özür diliyorum.” dedi.

ABD’nin karbon emisyonu hedeflerine 2030’a kadar ulaşması için elinden geleni yaptığını belirten Biden, Rusya- Ukrayna savaşının da fosil yakıtlara bağlılığın bir an evvel bitirilmesinin aciliyetini gösterdiğini belirtti.

Biden ayrıyeten, Afrika ülkelerinin iklim kriziyle uğraş etmesi için 150 milyon dolarlık katkı yapacaklarını kelamlarına ekledi.

Biden’a fosil yakıt protestosu

Öte yandan Biden’ın konuşmasının sonuna hakikat salonda bulunan bir küme, fosil yakıt aksisi protesto başlattı.

Ellerinde pankartlar tutan protestocuların konuşmaya müdahale etmesinin akabinde Biden bir mühlet durdu ve protestocular dışarı çıkarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu