Haber

İsveç polisi Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına izin vermedi

Stockholm polisinden yapılan açıklamada, Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakmak için başvuran kişiye izin verilmediği kaydedildi. “Kur’an yakma olayları arttı ve gelecekte artabileceği düşünülerek kısa vadede İsveç çıkarlarına zarar verecek gelişmeler değerlendirildi ve buna göre kararlar alındı.”terimler kullanıldı.

Açıklamada, izin isteyen kişinin kimliğine ilişkin bilgi verilmedi. Danimarka’da aşırı sağcı Katı Yön Partisi (Stram Kurs) Genel Başkanı Rasmus Paludan’ın provokasyonu sonrasında Stockholm polisi, 8 Şubat’ta Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakılmasına izin vermedi.

İsveç’in eski Dışişleri Bakanı Carl Bildt, ülkesinin TV4 kanalına yaptığı açıklamalarda, İsveç’te Kuran gibi kutsal kitapların yakılmasının yasaklanması gerektiğini vurguladı ve bunun bir nefret suçu olduğunu belirtti.

İsveç’in Paludan kentinde Kur’an-ı Kerim yakıldı

Danimarka’nın aşırı sağcı Katı Yön Partisi’nin lideri Rasmus Paludan, İsveç’in başkenti Stockholm’de 21 Ocak’ta İsveç’teki Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı ve düzenlenen eylemde Paludan’a kimsenin yaklaşmasına izin verilmedi. kalabalık polis savunmasında dışarı çıktı.

İsveç hükümetinin Paludan’da Kuran-ı Kerim yakma izni vermesi başta Türkiye olmak üzere birçok İslam ülkesi tarafından tepkiyle karşılandı.

Paludan, 27 Ocak’ta Danimarka’da cami ve Kopenhag’daki Türk Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı.

Hollanda’da Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar (PEGIDA) hareketinin lideri Edwin Wagensveld, Lahey’de Kuran’ı yırttı. Kuran’a yönelik saldırılar Türkiye’de ve İsveç, Hollanda ve Danimarka gibi birçok ülkede protesto ediliyor.

seyhan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu