Haber

Tarım ve Orman Bakanı: Patlamanın nedeni toz sıkışması olabilir

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Kocaeli’de Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) silosundaki patlamayla ilgili olarak, “Şu an itibariyle bu patlamanın toz sıkışmasından dolayı teknik bir boyutu olduğunu düşünüyoruz ama tabi ki bize düşen görev de budur. tüm yönleriyle, herhangi bir eksiklik olmadan incelenmesini sağlamaktır.” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ordu’ya gelen Bakan Yumaklı, Pazartesi günü TMO’nun Derince’deki siloları ve liman tesislerinde çok üzücü bir kazanın meydana geldiğini gazetecilere anlatarak, “Bu kaza ile ilgili teknik ekiplerimiz hemen harekete geçti. Prestij, takdir ediyoruz. bu patlamanın toz sıkışmasından dolayı teknik bir boyutu olduğunu ama bizim görevimiz âdet olarak tüm yönleriyle, eksiklik olmadan araştırılmasını sağlamaktır.Hem bakanlığın iç kontrol birimleri, hem savcılık hem de diğer birimler. Bu konuda gerekli araştırmaları yapıyoruz. Her şey bittikten sonra sonuçları kamuoyu ile paylaşacağız.” dedi.

Yumaklı, 2’si ağır olmak üzere 13 kişinin yaralandığını hatırlatarak, “Bugün buraya gelirken Ekrem Kalkan kardeşimizin hayatını kaybettiğini öğrendik. Rabbimden niyaz ediyorum. Diğer yaralılarla ilgili hayati tehlikeleri yok. .” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Yumaklı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çok spekülasyon yapıldığı için uzman olmayanların aklına gelen bir şeyi belirtmek isterim. Aslında ben çok söylemekten çekindim. 90 bin ton kapasiteli bir silo kümesi, 75 bin ton eserin olduğu, toplamda etkilenen iş 15 bin ton, 22 milyon ton üretim yapılan Türkiye’de konuyu bilmediğim için ancak 15 tane göstermek için şunu söyleyebilirim. bin tonu Türkiye’nin gıda arz güvenliğine tehdit veya iş hayatında sorun teşkil edecek bir unsur olarak görüyor.”

didim-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu