Haber

TİHEK Başkanı Kılıç, Afyonkarahisar’da İnsan Hakları İstişare Toplantısı’nda konuştu Açıklaması

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Lideri Prof. Dr. Muharrem Kılıç, insan hakları, özgürlük, eşitlik ve ayrımcılık ihlallerinde kişi yahut kurumlara 40 bin lirayı bulan cezalar verilebildiğini söyledi.

Kılıç, Afyonkarahisar’da Hattat Karahisari Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen İnsan Hakları İstişare Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, vilayetlerde insan haklarının korunması, geliştirilmesi konusunda farkındalık oluşturmak için toplantılar yaptıklarını söyledi.

Temel insan hakları konusunda lokal ölçekte bulunan tüm kurum ve kuruluşları bilinçlendirmeyi hedeflediklerini belirten Kılıç, şunları söyledi:

“Yaşama hakkı, özgürlükler, hareket özgürlüğü, gelişim ve ifade hürriyeti gibi alanlarda toplumumuzun farkındalığının arttırılması, hakları ve sorumlulukları konusunda bilincin oluşması anlamında bu etkinlikleri yapıyoruz. Her ay bir ilde bu tür istişare toplantılarını yapıyoruz. Kurum olarak 6701 sayılı kanunla belirlenmiş kurumsal yetkiler ve sorumluklar çerçevesinde her yıl Cumhurbaşkanlığı makamına ve TBMM’ye yıllık raporlar sunuyoruz.”

Ayrımcılıkla uğraş ve eşitlik bahislerinde da kıymetli çalışmalar ve kontroller yaptıklarına değinen Kılıç, “Temelde ayrımcılığa maruz kalan kişinin kurumumuza, birçok yolla erişme imkanı var. İl ve ilçe insan hakları kurullarına başvurarak ya da e-Devlet sistemi üzerinden başvuru yapabilirsiniz.” sözlerini kullandı.

Kılıç, insan hakları, özgürlükler ve ayrımcılık mevzularında müracaatlar üzerine kurum olarak karar verdiklerini belirterek, “İhlal durumunda idari yaptırım cezası uyguluyoruz. Bu da 40 bin lirayı bulabiliyor.” diye konuştu.

Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı da Afyonkarahisar’da insan haklarının korunması için çalıştıklarını tabir etti.

Toplantıda, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de insan hakları konusunda görüşleri alındı.

Toplantıya, Kılıç, Yiğitbaşı ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra vilayet protokolü ve Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu konsey üyeleri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu