Haber

Mısır’daki Ezher Enstitüsü, Danimarka’da Kuran-ı Kerim’e yapılan saldırıyı kınadı

Mısır’daki El Ezher Kurumu, Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıyı şiddetle kınadı.

Ezher Kurumu’nun Twitter hesabından yapılan açıklamada, Danimarka’da aşırılık yanlısı bir grup tarafından Kuran-ı Kerim’in yakılmasına tepki gösterildi.

“İfade özgürlüğünün” suiistimal edildiği kaosa son verilmesinin istendiği açıklamada, “Terör ve Müslümanları tahrik etme bir madalyonun iki yüzüdür. Tehlikede, nefrette ve yıkımda eşittir.” kelimeler kullanıldı.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Ramazan ayı boyunca radikal bir grup tarafından Kur’an-ı Kerim’in yakılmasının tüm dünyadaki Müslümanları tahrik ettiğine dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

“Kur’an-ı Kerim’in radikal bir grup tarafından yakılması, alçak bir terör eylemi ve cehaletin pervasız ürünüdür. Nefret dolu İslamofobinin alametlerinden biri olan bu olay, Müslümanlara yönelik nefreti ortaya koymaktadır.”

Terör ve çetelerini tahrik etmenin dünyadaki diyalog köprülerini kesme amacı taşıdığının vurgulandığı açıklamada, dinlere ve kutsallarına hakaretin suç sayılabilmesi için caydırıcı hükümlerin kaldırılması çağrısında bulunuldu.

Danimarka’da 24 Mart’ta Kopenhag’daki Türk Büyükelçiliği önünde Türk bayrağı ve Kur’an-ı Kerim akını düzenlendi.

Patrioterne Gar Live adlı marjinal grubun düzenlediği provokasyon, grubun Facebook hesabından canlı yayınlandı.

Provokatörler İslam karşıtı pankartlar açtılar, İslam’a hakaret eden sloganlar attılar, Türk bayrağına korkunç bir saldırı düzenlediler.

haber-adalar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu